Leadership

André Lewis

Artistic Director

Jeff Herd

Executive Director

Artistic

Tadeusz Biernacki

Music Director & Conductor

Johnny W. Chang

Senior Ballet Master

Tara Birtwhistle

Ballet Master

Vanessa Leonard (Lawson)

Ballet Master

Jaime Vargas

Ballet Master, Community Outreach Coordinator

Caroline Gruber

Guest Ballet Master

Judy Arnason

Assistant to the Artistic Staff

Marketing & Communications

Larah Luna

Director of Marketing and Communications

Nicole Verin-Treusch

Audience Development Manager

Aleli Estrada

Graphic Designer

Maria Neufeld

Online Marketing Coordinator

Amy Simoes

Multimedia Communications Coordinator

Eric Lazaro

Database Administrator

Jillian Luna

Sales & Marketing Assistant

Development

Susan Fraser

Director of Development

Graciela Najenson

Individual Giving Manager

Patricia Guenther-Smith

Administrative Coordinator

Pauline Leung

Development Coordinator

Administration

Christopher Turyk

Director of Company Operations

David Warburton

Company Manager

Pearl Kavanagh-Stoesz

Director of Human Resources

David Gudmundson

Director of Finance and Administration

Jan Routledge

Executive Secretary

Debbie Wallin

Accounting Manager

Edward Esguerra

Reporting Manager

Deneen Swartz

Payroll Administrator

Alison Chaboyer

Accounts Payable

Production

Michael Freeman

Director of Production

Bob Stewart

Technical Director

Ingrid Kottke

Production Stage Manager

John Kaminski

Production Assistant

Justin Dowbiggin

Head Carpenter and Crew Chief

Marc Gagnon

Master Electrician

M. Drew Derbowka

Assistant Electrician

Tim Hrabchak

Head of Properties

Iain Graham

Head of Audio

Robert Schultz

Scenic Carpenter

Wardrobe

Alena Zharska

Director of Wardrobe

Barry Malenko

Wardrobe Manager

Janet Anderson

Footwear Manager

Brenda Belmonté

Head of Touring Wardrobe/Milliner

Angela Vaags

School Costume Coordinator

Angela Gaft

Head Seamstress

Gabriella Barone

Sewer

Zenaida Cruz

Sewer

Rose Curatolo

Sewer

Noel De Leon

Sewer

Kathleen Lynch

Sewer

Diana Miller

Sewer

Anciska Milne

Sewer

Carrie-Ann Wilson

Sewer

Customer Service

Joanne Hawkins

Customer Service Manager

Rose Panzo

Receptionist

Jessica Boucher-Cowie

Customer Service Representative

Allysa Brandt

Customer Service Representative

Anastasia Iurovski

Customer Service Representative

Adrian Pecold

Customer Service Representative

Connor Stoesz

Customer Service Representative

Emily Simoes

Customer Service Representative

Facilities

Jeff Monk

Facilities Manager

Marc DelaTorre

Facilities Maintenance

Bernadette Antoine

Housekeeping

Joel Ferguson

Housekeeping

Jade Manov

Housekeeping

School Director

Arlene Minkhorst

School Director

Recreational Division School Leadership

Kelly Bale

Principal, Recreational Division

Nicole Kepp

Interim Principal, Recreational Division

Katrin Benedictson

Interim Vice Principal, Recreational Division

Professional Division School Leadership

Suzanne André

Principal, Professional Division

Johanne Gingras

Director, Teacher Training Program

Stéphane Léonard

Director, Aspirant Program

Donna Laube

Principal Pianist

Professional Division Faculty

Jolene Bailie

PD Faculty

Stanislav Belyaevsky

PD Faculty

Mark Cameron

PD Faculty

Anastasia Dunets

PD Faculty

Alexander Gamayunov

PD Faculty

Claude Garand

PD Faculty

Caroline Gruber

PD Faculty

Oleksandra Kondratyeva

PD Faculty

Jacqui Ladwig

PD/RD Faculty

Claire Marshall

PD/RD Faculty | Modern

Michelle Mourre

PD Faculty | Music

Radostina Panova

PD Faculty

Roman Rykine

PD Faculty

Marijka Stanowych

PD/RD Faculty

Kristina Washchyshyn

PD/RD Faculty

Recreational Division Faculty

Scott Andrew

RD Faculty | Ballet

Hannah Arras

RD Faculty | Tap

Eugene Baffoe

RD Faculty | Hip Hop

Aimee Brasko

RD Faculty | Tap

Lisa Brooks

RD Faculty | Jazz, Creative Movement & Satellite Program

Darilyn Burdeniuk

RD Faculty | Jazz & Tap

Patti Caplette

RD Faculty

Rachel Cooper

RD Faculty | Jazz & Lyrical Jazz

Karin Giesbrecht

RD Faculty | Jazz & Lyrical Jazz

Julie Gregorchuk

RD Faculty | Tap

Janelle Hacault

RD Faculty | Modern

Laura Kolisnyk

RD Faculty | Musical Theatre

Jacqui Ladwig

PD/RD Faculty

Karyn Maertens

RD Faculty

Claire Marshall

PD/RD Faculty | Modern

Erin McCallum

RD Faculty | Musical Theatre

Nicole Owens

RD Faculty | Jazz & Tap

Stacha Penner

RD Faculty | Satellite Program

Sharlyne Santos

RD Faculty

Alex Schade

RD Faculty | Creative Movement, Ballet

Cheyenne Schroeder

RD Faculty | Musical Theatre

Cheryl Scott

RD Faculty | Ballet & Creative Movement

Keri-lee Smith

RD Faculty | Jazz & Musical Theatre

Marijka Stanowych

PD/RD Faculty

Debra Thiessen

RD Faculty | Jazz & Tap

Rachelle Vermette

RD Faculty | Ballet & Pointe

Alie Wagar

RD Faculty | Satellite Program

Victoria Ward

RD Faculty

Kristina Washchyshyn

PD/RD Faculty

Tanja Woloshen

RD Faculty | Modern

Accompanists

Miroslaw Szarek

Assistant Principal Pianist

Arlene Baschak

PD/RD Accompanist

Mark Cameron

PD/RD Accompanist

Howard Chan

PD/RD Accompanist

Tim Church

PD/RD Accompanist

Katie Erickson

RD Accompanist

Trish Franklin

RD Accompanist

Irena Gendelman

PD/RD Accompanist

Alina Havrylyuk

Accompanist

Jolanta Janiszewska

PD/RD Accompanist

Sharon McCullough

PD/RD Accompanist

Ian Mikita

PD/RD Accompanist

Michelle Mourre

PD Accompanist

Dale Rogalsky

PD/RD Accompanist

Nina Rudakova

PD/RD Accompanist

David Schneider

Accompanist

Jay Stoller

Accompanist

David Troya

Accompanist

Viktoriya Yamchuk

Accompanist

School Administration

Kate Fennell

Director of School Operations

Ron Betts

Interim Director of School Operations

Lindsay McKnight

Program Support Manager

Monica Kowalik

School Office Supervisor

Karin Krueger

Interim School Office Supervisor

Kari Keech

Professional Division Registrar

Vanessa Vertz

Interim Professional Division Registrar

Tali Sitschkar

Recreational Division Registrar

Ash Alberg

Schedule Coordinator

Rikke McFeetors

Office Assistant

Lexi Moscovitch

Office Assistant

Melanie Saunders

Office Assistant

Residence Support

Kayla Saarinen

Dean of Residence

Rosemary Vogt

Interim Dean of Residence

Danielle Lester

Administrative Counsellor

Natasha Beaudoin

Student Care Counsellor

Carol Hoydalo

Student Care Counsellor

School Residence

Violeta Avalos

Counsellor

Kaeleigh Ayre

Counsellor

Alexandre Borger

Counsellor

Chantal DeGagné

Counsellor

Madison Harding

Counsellor

Inna Malchy

Counsellor

Samantha Markewich

Counsellor

Eliane Neufeld

Counsellor

Kathryn Olson

Counsellor

Ian Peters

Counsellor

Bob Pleschke

Counsellor

Stephan Possin

Counsellor

Ellen Stothers

Counsellor

Sarah Taylor

Counsellor

Mark Griffiths

Activity Worker

Wayne Aastrom

Head Chef

Dorothea Dougall

Cook

Kylie Evans

Cook

Doris Bedard

Kitchen Assistant

Jonabelle Tay

Kitchen Assistant

Madeline Bez

Student Kitchen Assistant

Isabella Pisapia

Student Kitchen Assistant

Gawain Umphrey

Residence Caretaker

Support Staff

Dr. Brian Lukie, M.D.

Medical Department Head

Sam Steinfeld, B.Sc., B.M.R. (PT)

Physiotherapist

Kevin Dyck, B.M.R. (PT)

Physiotherapist

Leanne Lawrie, R.M.T.

Massage Therapist

Marieke Breakey, B.Sc. (HNS), R.D.

Sports & Wellness Nutrition Consultant

Aman Hussain

Performance Enhancement Consultant

Share: